TRADICE A SYMBOLY
TRADITIONS AND SYMBOLS

Tato místnost ukazuje důležitost národních symbolů a tradic ve vnímání ukrajinských dětí. Souvisí to se vztahem k jejich vlasti a její historii.

Důležitost národních tradic a symbolů se zvyšuje v situaci ohrožení vlastní země, její kultury a národní identity. Nyní v situaci, kdy propaganda Kremlu popírá existenci ukrajinského národa, jeho práva na sebeurčení a práva na vlastní zemi a její celistvost.

Mezi tradiční národní symboly Ukrajiny patří obilí, slunečnice, klikva, úrodná země. V obrázcích dětí se dále objevují symboly spojené s národním folklórem. Ten reprezentuje tzv. vyšyvanka – vyšívaná košile, která je součástí ukrajinského lidového kroje. Vzory vyšívané na košili se na Ukrajině liší napříč regiony a mají vlastní symboliku. V době ruské agrese se tyto košile staly vyjádřením identifikace s Ukrajinou a její kulturou. Součástí lidového kroje jsou u dívek také věnce z květin, které symbolizují přání míru a štěstí. Objevují se také stuhy v národních barvách. Vlčí mák byl tradičně spojován s ochranou před zlem. Květiny obecně byly vyjádřením míru, radosti, vitality, zdraví a síly.

Mezi obrázky můžeme také najít tzv. varenyky, které jsou ukrajinským národním jídlem. Jde o těstovinové taštičky, plněné bramborami, sýrem, masem apod. Dále bývá zobrazován také sváteční zdobený chléb na tradičním vyšívaném ubrousku. Chléb ve spojení se solí se tradičně používá k vítání přátel. S folklórem jsou spojeny také velikonoční kraslice tzv. pysanky, které jsou symbolem zrození a života. Velikonoce patří na Ukrajině k nejdůležitějším svátkům v roce.

Mezi obrázky se objevilo také zobrazení odkazující na národní hudbu či socha nezávislosti Ukrajiny, která stojí na Náměstí Nezávislosti v centru Kyjeva. Současný název nese náměstí od roku 1991 na počest nezávislosti Ukrajiny na Sovětském svazu. Tomuto náměstí se říká také Majdan, což v překladu znamená velké náměstí.  

Celý archiv této sekce je umístěn na webové stránce www.detivalkanadeje.cz